RSS
 

Archive for noiembrie, 2015

Ministerul Educatiei- denumiri+ II

17 Noi

Am realizat, sper ca este si bine, care au fost de-a lungul timpului postdecembrist denumirile acestui minister!!!

ele sunt in numar de douasprezece.

Iata-le:

MINISTERUL EDUCATIEI

1. MINISTERUL ÎNVĂŢĂMÂNTULUI (MI) 30 decembrie 1989 -28 iunie 1990

2. MINISTERUL ÎNVĂŢĂMÂNTULUI şi ŞTIINŢEI (MIS) 28 iunie 1990 – 19 noiembrie 1992

3. MINISTERUL ÎNVĂŢĂMÂNTULUI (MI) 19 noiembrie 1992-5 decembrie 1997

4. MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE (MEN) 5 decembrie 1998-19 iunie 2003

5. MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII şi TINERETULUI (MECT)
19 iunie 2003-11 martie 2004

6. MINISTERUL EDUCAŢIEI şi CERCETĂRII (MEC) 11 martie 2004 -28 decembrie 2004

7. MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII şi TINERETULUI (MECT)
29 decembrie 2004-22 decembrie 2008

8. MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII şi INOVĂRII (MECI)
23 decembrie 2008-27 aprilie 2012

9. MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII, TINERETULUI şi SPORTULUI (MECTS)
27 aprilie 2012 -21 decembrie 2012

10. MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE (MEN)
21 decembrie 2012 – 17 decembrie 2014

11. MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII ŞTIINŢIFICE (MECS)
17 decembrie 2014- 17 noiembrie 2015

12. MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE ŞI CERCETĂRII ŞTIINŢIFICE (MENCS)
17 noiembrie 2015- prezent

Sunt multe si cred ca nu o sa inceteze cu modificarile in timp.

Orice noua coalitie politica invingatoare si formatoare de guvern o sa vina sa ne dea o noua denumire ministerului.

A intrat ca obicei, bineinteles prost, dar asta este!!!

 
No Comments

Posted in Educatie

 

MINISTRII EDUCAŢIEI- II

17 Noi

MINISTRII EDUCAŢIEI

01
FEB
MINISTRII EDUCAŢIEI după decembrie 1989 până în prezent

1 Mihai ŞORA 30 DECEMBRIE 1989-28 IUNIE 1990

2 Gheorghe M. ŞTEFAN 28 iunie 1990-16 octombrie 1991

3 Mihail GOLU 16 octombrie 1991 -19 noiembrie 1992

4 Liviu MAIOR 19 noiembrie 1992 -11 decembrie 1996

5 Virgil PETRESCU 12 decembrie 1996-5 decembrie 1997

6 Andrei MARGA 5 decembrie 1997 – 28 decembrie 2000

7 Ecaterina ANDRONESCU 28 decembrie 2000- 19 iunie 2003

8 Alexandru ATHANASIU 19 iunie 2003- 28 decembrie 2004

9 Mircea MICLEA 29 decembrie 2004-10 noiembrie 2005

10 Mihail HĂRDĂU 10 noiembrie 2005-5 aprilie 2007

11 Cristian ADOMNIŢEI 5 aprilie 2007 – 6 octombrie 2008

12 Anton ANTON 6 decembrie 2008 – 22 decembrie 2008

13 Ecaterina ANDRONESCU 23 decembrie 2008- 1 octombrie 2009

14 Emil BOC -interimar 2 octombrie 2009 – 23 decembrie 2009

15 Daniel FUNERIU 23 decembrie 2009 -9 februarie 2012

16 Cătălin BABA 9 februarie 2012-7 mai 2012

17 Ioan MANG 7 – 15 mai 2012

18 Liviu POP- interimar 15 mai -2 iulie 2012

19 Ecaterina ANDRONESCU 2 iulie -20 decembrie 2012

20 Remus PRICOPIE 21 decembrie 2012 – 17 decembrie 2014

21 Sorin Mihai Cîmpeanu 17 decembrie 2015-5 noiembrie 2015
interimar prim ministru şi ministrul MECS 5 noiembrie + 17 noiembrie 2015

22 Adrian Curaj 17 noiembrie 2015- prezent.

Cu multa greutate am reusit , in final, sa alcatuiesc aceasta lista !!!

Este un inceput si trebuie sa avem in vedere ca in cei 24 de ani de la revolutia din decembrie 1989 am avut 20 de ministri, oameni care puteau schimba in Bine viitorul tinerilor nostri.

ca lucrurile sa fie si mai si …vedem ca in anul 2012 am avut onoarea sa avem 6 ministri ai educatiei!!!

Guvernele Romaniei in aceasta perioada au fost:
România postcomunistă (1989- )

Guvernul Petre Roman (26 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)

Guvernul Petre Roman (28 iunie 1990 – 16 octombrie 1991)

Guvernul Theodor Stolojan (16 octombrie 1991 – 18 noiembrie 1992)

Guvernul Nicolae Văcăroiu (20 noiembrie 1992 – 11 decembrie 1996)

Guvernul Victor Ciorbea (12 decembrie 1996 – 17 aprilie 1998)

Guvernul Radu Vasile (17 aprilie 1998 – 22 decembrie 1999)

Guvernul Mugur Isărescu (22 decembrie 1999 – 28 decembrie 2000)

Guvernul Adrian Năstase (28 decembrie 2000 – 28 decembrie 2004)

Guvernul Calin Popescu-Tăriceanu (29 decembrie 2004 – 22 decembrie 2008)

Guvernul Emil Boc (22 decembrie 2008 – 23 decembrie 2009)

Guvernul Emil Boc (23 decembrie 2009 – 9 februarie 2012)

Guvernul Mihai Razvan Ungureanu (9 februarie 2012 – 27 aprilie 2012)

Guvernul Victor Ponta (7 mai 2012-21 decembrie 2012)

Guvernul Victor Ponta (2) (21 decembrie 2012-5 noiembrie 2015)

Guvernul interimar Sorin Mihai Cîmpeanu (5 noiembrie + 17 noiembrie 2015)

Guvernum Dacian Cioloş (17 noiembrie 2015+ prezent).

Guvernul format din tehnocrati condus de Dacian Ciolos a primit marti, 17 noiembrie 2015, votul de investitura din partea Parlamentului.

Noul Guvern a primit 389 de voturi “pentru” si 115 “impotriva”, in conditiile in care toate partidele exceptand ALDE, condus de Calin Popescu Tariceanu, au anuntat ca vor vota pentru acest nou executiv. Ciolos a insistat in discursurile sale ca isi doreste ca guvernarea sa fie deschisa catre societatea civila in incercarea de a recastiga increderea cetatenilor, precizand insa ca va avea un dialog permanent si deschis si cu parlamentul.

 
1 Comment

Posted in Educatie

 

Tehnologie sofisticata

15 Noi

Mohammed Emwazi ar fi fost localizat de MI6 sau GCHQ, de o sursa din teren ori in urma monitorizarii comunicatiilor sale.

Informatia a fost transmisa Pentagonului, care a trimis o drona Predator pentru a identifica masina in care calatorea Emwazi.

La 23.40, ora locala, operatorii dronei de la Baza Aeriana Creech, din Nevada, au primit unda verde pentru lansarea atacului. O racheta Hellfire a fost lansata de la o inaltime de peste 3.000 de metri.

Moartea lui Emwazi nu a fost confirmata oficial, insa oficialii americani sunt “99% siguri” ca l-au ucis.