RSS
 

MINISTRII EDUCAŢIEI

01 Feb

MINISTRII EDUCAŢIEI după decembrie 1989 până în prezent

1 Mihai ŞORA 30 DECEMBRIE 1989-28 IUNIE 1990

2 Gheorghe M. ŞTEFAN 28 iunie 1990-16 octombrie 1991

3 Mihail GOLU 16 octombrie 1991 -19 noiembrie 1992

4 Liviu MAIOR 19 noiembrie 1992 -11 decembrie 1996

5 Virgil PETRESCU 12 decembrie 1996-5 decembrie 1997

6 Andrei MARGA 5 decembrie 1997 – 28 decembrie 2000

7 Ecaterina ANDRONESCU 28 decembrie 2000- 19 iunie 2003

8 Alexandru ATHANASIU 19 iunie 2003- 28 decembrie 2004

9 Mircea MICLEA 29 decembrie 2004-10 noiembrie 2005

10 Mihail HĂRDĂU 10 noiembrie 2005-5 aprilie 2007

11 Cristian ADOMNIŢEI 5 aprilie 2007 – 6 octombrie 2008

12 Anton ANTON 6 decembrie 2008 – 22 decembrie 2008

13 Ecaterina ANDRONESCU 23 decembrie 2008- 1 octombrie 2009

14 Emil BOC -interimar 2 octombrie 2009 – 23 decembrie 2009

15 Daniel FUNERIU 23 decembrie 2009 -9 februarie 2012

16 Cătălin BABA 9 februarie 2012-7 mai 2012

17 Ioan MANG 7 – 15 mai 2012

18 Liviu POP- interimar 15 mai -2 iulie 2012

19 Ecaterina ANDRONESCU 2 iulie -20 decembrie 2012

20 Remus PRICOPIE 21 decembrie 2012 –prezent
Cu multa greutate am reusit , in final, sa alcatuiesc aceasta lista !!!

Este un inceput si trebuie sa avem in vedere ca in cei 24 de ani de la revolutia din decembrie 1989 am avut 20 de ministri, oameni care puteau schimba in Bine viitorul tinerilor nostri.

ca lucrurile sa fie si mai si …vedem ca in anul 2012 am avut onoarea sa avem 6 ministri ai educatiei!!!

Guvernele Romaniei in aceasta perioada au fost:
România postcomunistă (1989- )

Guvernul Petre Roman (26 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)

Guvernul Petre Roman (28 iunie 1990 – 16 octombrie 1991)

Guvernul Theodor Stolojan (16 octombrie 1991 – 18 noiembrie 1992)

Guvernul Nicolae Văcăroiu (20 noiembrie 1992 – 11 decembrie 1996)

Guvernul Victor Ciorbea (12 decembrie 1996 – 17 aprilie 1998)

Guvernul Radu Vasile (17 aprilie 1998 – 22 decembrie 1999)

Guvernul Mugur Isărescu (22 decembrie 1999 – 28 decembrie 2000)

Guvernul Adrian Năstase (28 decembrie 2000 – 28 decembrie 2004)

Guvernul Calin Popescu-Tăriceanu (29 decembrie 2004 – 22 decembrie 2008)

Guvernul Emil Boc (22 decembrie 2008 – 23 decembrie 2009)

Guvernul Emil Boc (23 decembrie 2009 – 9 februarie 2012)

Guvernul Mihai Razvan Ungureanu (9 februarie 2012 – 27 aprilie 2012)

Guvernul Victor Ponta (7 mai 2012-21 decembrie 2012)

Guvernul Victor Ponta (2) (21 decembrie 2012-)

 

Leave a Reply

 

 
 
  1. Intelectualul între politică şi oglinda fermecată | POLITICA ÎN PIONEZE - Horia Pană

    15/06/2014 at 12:40 PM

    [...] ivhttp://www.acsoare.com/2013/02/ministrii-educatiei.html [...]